poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest chorobą polegającą na tym, że tarczyca produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania danego organizmu.

Przyczyny
Bezpośrednią przyczyną choroby, jak już napisałem, jest produkcja zbyt małej ilości hormonów tarczycy. Przyczyny pośrednie są różnorodne. Najczęściej wśród nich wymienia się zapalanie tarczycy (choroba autoimmunologiczna). Zdarza się również, że niedoczynność tarczycy pojawia się jako skutek uboczny chemioterapii. Wśród przyczyn niedoczynności wymienia się też: wycięcie kawałka tarczycy, za mała lub za duża ilość jodu w otaczającej przestrzeni, nieodpowiednie leczenie jodem. Niedoczynność tarczycy bywa również wrodzona.

Objawy
Niedoczynność tarczycy daje wiele objawów, jednak te najpopularniejsze są raczej mało charakterystyczne. Do najpopularniejszych objawów zalicza się przede wszystkim uczucie zmęczenia oraz przyrost wagi. Mało kto, obserwując u siebie podobne objawy, zacznie sądzić, że to wina choroby. Zmęczenie jak i zwiększenie masy ciała może być przecież spowodowane przez tysiące innych rzeczy.

Ponadto do objawów zaliczane są też wypadające oraz suche włosy, sucha skóra, spowolniony metabolizm, u kobiet dodatkowo występują problemy z miesiączkowaniem (jest zazwyczaj nieregularne)

Leczenie
Niedoczynność tarczycy jest nieuleczalna, jednak jeśli chory przyjmuje odpowiednie dawki L-tyroksyny, nie daje żadnych objawów.

L-tyroksyna jest to hormon, którego brakuje chorym na niedoczynność tarczycy. Syntetyczny nie różnie się od "prawdziwego" hormonu, w związku z czym choroba może być całkowicie nieuciążliwa.

Dawki leku są ustalane indywidualnie.

*

O nadczynności tarczycy pisałem tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz